Zajímavé informace přinesl každoroční průzkum J&T Banky mezi českými a slovenskými dolarovými milionáři. Ti citlivě vnímají současnou politicko-ekonomickou situaci a stále častěji uvažují nad alternativou, že by se museli ze země odstěhovat.
Dolaroví milionáři situaci pozorně monitorují a neskrývají přitom obavy z možných scénářů dalšího vývoje. Za bezpečnostní hrozbu považují migraci do Evropy, předpokládají, že teroristické útoky budou v Evropě stále častější a zhruba třetina českých milionářů si myslí, že svět může směřovat i ke globálnímu konfliktu.
V případě Evropské unie si jsou milionáři vědomi její užitečnosti a výhod, které přináší. Na druhou stranu jí ale považují za slabou a nemocnou, neschopnou řešit problémy. I proto v rovině úvah stále častěji přemýšlejí o možnosti přestěhovat se do jiné země.
V případě odchodu ze země by první volbou pro většinu českých dolarových milionářů byly Spojené státy americké následované Rakouskem a Austrálií. Mezi dalšími preferovanými zeměmi nechybí Nový Zéland, Švýcarsko nebo Německo.
Do kterých zemí by čeští dolaroví milionáři zamířili
1. Spojené státy americké (17 %)
2. Rakousko (9 %)
3. Austrálie (9 %)
Trvalý odchod ze země řeší většina milionářů zatím spíše v teoretické rovině. Celá řada z nich ale začala podnikat i praktické kroky. Tím jsou především nákupy nemovitostí v zahraničí.
“Občas se mi zdá takový apokalyptický sen o tom, že už se protrhly všechny hráze a do Evropy se řítí uprchlíci ze všech stran jako lavina… Nevím, jestli se to stane, ale začal jsem dělat praktické přípravy na odchod (do USA): nakoupil jsem zlato a koupili jsme nemovitost na Floridě,” uvedl jeden z účastníků výzkumu.
Podobně smýšlí i další respondentka: „Skutečně zvažujeme, že bychom odešli do USA. Cítím to jako povinnost vůči dětem. Ráda bych se mýlila, ale myslím, že Evropa má svůj vrchol za sebou. To, co přijde, bude další oslabení a nárůst neomarxismu,“ zaznělo také v průzkumu J&T Banka Wealth Report 2016.
Roli při výběru konkrétní země hraje kvalita života, sympatie, fungování právního státu, a zda se v dané zemi dorozumí. Větší bezpečnost nebo podmínky pro podnikání hráli hlavní roli u menšiny dotazovaných.