Svět se pomalu loučí s rokem 2020, který spolu s čínským virem přinesl uragán událostí prakticky ve všech oblastech našeho života. Nejinak tomu bylo i v oblasti investic. Jak se změnil svět a do čeho investovat v roce 2021?
Rok 2020 byl mimořádně turbulentní. Pro jednoznačné předpovědi, jaký bude rok následující, by se nejvíce vyplatilo investovat do křišťálové koule a rozvoje jasnovideckých schopností. Tak už to ale na trzích chodí.
V platnosti však stále zůstávají základní poučky jako je diverzifikace, vyhnout se investicím v oblastech, kterým nerozumíme, počítat při investování s dlouhodobějším horizontem, ale také se vyhýbat „zázračným nabídkám“ od různých společnosti, které slibují zisky v úrovni desítek procent při „takřka“ nulovém riziku.
Do čeho tedy investovat v roce 2021?
Zahraniční nemovitosti
Asi byste od specialistů na zahraniční reality nečekali, že vám budou doporučovat něco jiného než právě nemovitosti v zahraničí. Nebudeme ale jediní, kteří na realitním trhu vidí zajímavé příležitosti. Mezi nejatraktivnější investice řadí rezidenční nemovitosti dlouhodobě také čeští dolaroví milionáři. Tedy úspěšní lidé, kteří mají se zhodnocováním svého majetku dlouhodobé zkušenosti. A i my máme několik dobrých argumentů, proč investice do zahraničních nemovitostí může být správnou volbou i pro rok 2021. Ať už to budou investiční byty nebo třeba domek někde u moře nebo na horách.
1. Diverzifikace
Vhodná diverzifikace portfolia snižuje riziko ztráty. Jedna z již zmíněných pouček každého investora. Nemovitosti by jako konzervativní investice měly být součástí každého portfolia. V případě zahraničních nemovitostí nejde jen o diverzifikaci mezi jednotlivými produkty, ale také o diverzifikaci měnovou a geografickou.
Nechceme malovat čerta na zeď, ale při sledování současného politického vývoje ve světě můžeme pozorovat tendence, které byť zatím třeba plíživými krůčky, mohou do budoucna vést k částečnému omezení nakládání s vlastním majetkem či jeho neúměrnému zdanění.
I u nás existují politické subjekty, u kterých by vás jistě nepřekvapilo, pokud by přišly s nápadem zvláštního zdanění v případě druhé a další vlastněné nemovitosti. Podobné náznaky jsme již dokonce z úst některých politiků mohli zaslechnout. I proto může být lepší neinvestovat do nemovitostí výhradně v České republice. Nemluvě o tom, že ceny nemovitostí jsou momentálně v tuzemsku na poměrně vysoké úrovni.
2. Zhodnocení nemovitostí, příjem z pronájmu
Pandemie koronaviru udělala pořádný vítr na akciových trzích. V případě nemovitostí k žádnému zásadnímu propadu nedošlo, v řadě zemí naopak ceny nemovitostí pokračovaly v růstu. Odměnou za nižší likviditu nemovitosti tak zůstává zhodnocení její ceny v čase, ke kterému v dlouhodobějším časovém horizontu dochází v případě nemovitostí prakticky vždy.
Největšímu zájmu se mezi investory do zahraničních realit těší domy a apartmány určené pro druhé bydlení. Typicky tedy nemovitosti u moře nebo na horách. V případě, že nemovitost pořizujete výhradně pro vlastní potřebu, otázku eventuálního výnosu z pronájmu řešit vůbec nemusíte.
Většina lidí ale kombinuje vlastní užívání nemovitosti s pronájmem v době, kdy ji neužívá. S omezením cestovního ruchu samozřejmě v roce 2020 mohlo docházet ke snížení výnosu z nájmů. Na druhou stranu například v Rakousku byl v případě ubytování propad zahraniční klientely do značné míry kompenzován přenocováními domácích turistů.
Rok 2021 svět vyhlíží s optimismem v souvislosti s tím, že postupně dochází ke schvalování vakcín proti koronaviru a v řadě zemí se již s koncem roku 2020 rozjíždí masivní proočkování obyvatelstva.
Zároveň segment nemovitostí k druhému bydlení nepostihl osud bytů nakupovaných za účelem pronájmu přes Airbnb např. v Praze nebo dalších podobných městech, kde navíc i do budoucna hrozí další omezení ze strany států.
3. Zahraniční nemovitost může přinášet výhody i v mimořádných dobách
Letošní rok jsme se stali svědky událostí, které asi jen málokdo předvídal. Opatření spojená s celosvětovou pandemií covid-19 změnila obvyklé fungování světa, na které jsme byli zvyklí.
I v těchto dobách se ale ukázalo, že vlastní nemovitost v zahraničí může přinášet výhody. Přímořské podnebí nebo čistý alpský vzduch je tou nejlepší cestou k posílení imunity. A pokud se můžete spolehnout na zázemí vlastního domu, můžete si dovolenou užívat bezpečně i v době, kdy některé ubytovací zařízení musely zůstat uzavřené.
Zároveň poté, co odezněl prvotní šok spojený v některých zemích s téměř absolutní izolací, bylo jako prvním umožněno přicestovat do daných zemí lidem, kteří zde vlastnili např. nemovitost nebo jachtu. A v době, kdy Česko patřilo k nejpostiženějším zemím světa, využila řada lidí možnost uchýlit se právě do svého druhého bydlení v zahraničí. Home office od moře má svoje nepopiratelné kouzlo.
» Podívejte se na nabídku nemovitostí v zahraničí na prodej