Nákup nemovitosti na Bali resp. v celé Indonésii je komplikovanější než v mnoha jiných zemích. Je to z důvodu regulací, které se týkají vlastnictví nemovitostí cizinci. Indonésie totiž neumožňuje cizincům přímé vlastnictví půdy.
V případě koupě nemovitosti na Bali se daná situace řeší několika způsoby:
Právo na užívání – jde o nejběžnější způsob, jakým mohou zahraniční investoři legálně držet nemovitost v Indonésii. Cizinci mohou užívat nemovitost po dobu až 25 let, s možností prodloužení na další období.
Vlastnictví prostřednictvím místní právnické osoby – další možností je založit v Indinésii firmu a nemovitost vlastnit prostřednictvím této společnosti včetně pozemku, na kterém stojí. Založení firmy vlastněné nebo spoluvlastněné cizinci ale není úplně jednoduchý proces.
Dlouhodobý pronájem – další z běžně užívaných metod je uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy na dobu 25 až 50 let s možností prodloužení.
Existují i další možnosti, které jsou ale vhodné spíše pro jiné typy nemovitostí nebo v sobě pro investory mohou skrývají nepřiměřené rizika.
Proces nákupu začíná výběrem nemovitosti a ověřením vlastnictví. Poté následuje podpis předběžné smlouvy, zaplacení zálohy a nakonec kupní smlouvy s registrací vlastnictví.
Při nákupu nemovitosti na Bali je potřeba počítat s dalšími převodovými nadnáklady, mezi které patří nutnost zaplatit daň z přidané hodnoty ve výši 10 % při nákupu nových nemovitostí a daň z převodu (5 %) při transakcích na sekundárním trhu.