Pokud uvažujete o koupi letního sídla nebo apartmánu v Chorvatsku, ale obáváte se přílišných komplikací spojených s vyřizováním samotné koupě, máme pro vás dobrou zprávu – počínaje letošním rokem bude celý tento proces mnohem jednodušší. Chorvatsko je od 1. ledna 2023 součástí eurozóny a také schengenského prostoru.
Investorům se podstatně zjednoduší prostor pro obchodování a o hypotéku si kupci budou moci zažádat za cenově přijatelnějších podmínek přímo u chorvatské banky.
Pro zájemce, kteří chtějí investovat do nemovitostí v Chorvatsku, může být tedy výhodnější žádat o hypotéku přímo v místní bance. To usnadní transakce, sníží se rizika s převodem měny a zlepší se možnosti financování.
Samotná půjčka se může pohybovat v rozmezí od 10 000 do 500 000 eur a doba splácení je stanovena od 3 do 20 let. U hypoték s pevnou úrokovou sazbou a dobou splácení od 3 do 10 let se úroková sazba pohybuje od 3,30 % do 3,70 %. Pozn.: Uvedené podmínky hypotéky jsou orientační a mohou se měnit. Konkrétní podmínky hypotéky je vždy třeba sjednat s bankou.
To je oproti České republice značný rozdíl. Úrokové sazby jsou v Česku v současné době vysoké, vyšplhaly se až k 6 %, kupující navíc musí ručit nemovitostí v tuzemsku, nikoliv v zahraničí. Chorvatské bance se obvykle ručí nemovitostí, která je předmětem koupě nebo ji plátce hypotéky už vlastní.
A další dobrou zprávou pro investory je, že 23. června 2023 vyprší embargo na prodej zemědělské půdy cizincům, přitom orná půda je v sousedním Slovinsku šestkrát dražší a v Itálii téměř až třináctkrát.
Chorvatsko se díky nově nabité politické stabilitě a příznivějším podmínkám pro uzavírání hypoték stalo atraktivní zemí pro zahraniční investory. Přemýšlíte o koupi domku na pláži pro vaši rodinu, nebo byste rádi investovali do nemovitostí, jakožto nejstabilnější formy investování? V případě jakéhokoliv zájmu vám může společnost Rellox zprostředkovat kontakt na renomovanou bankovní instituci, se kterou si můžete vyjednat podmínky hypotečního úvěru.