Teploty se v Dubaji momentálně šplhají ke 40 °C a pořádně žhavá je aktuálně i situace na místním realitním trhu. Prodává se o cca polovinu více domů a bytů než před rokem. Hlad po nemovitostech ve Spojených arabských emirátech, především v Dubaji a Abu Dhabí, je enormní.
Podle údajů dubajského pozemkového úřadu vzrostly v dubnu prodeje nemovitostí v hlavním městě stejnojmenného emirátu meziročně o 45 %, v květnu dokonce o 51 %.
Zvýšený zájem mezi českými investory potvrzuje i Jan Rejcha, CEO společnosti Rellox. „Hned po ruském vpádu na Ukrajinu jsme u české klientely zaznamenali meziměsíční nárůst zájmu o nemovitosti v Dubaji v úrovni 12 %. Ještě větší nárůsty jsme pozorovali v dalších zemích bezprostředně sousedících s Ukrajinou, kde také působíme. Na Slovensku a v Maďarsku se jednalo o vyšší desítky procent, v Polsku dokonce o 131 %,“ uvádí Jan Rejcha.
V kontextu celého realitního trhu ve Spojených arabských emirátech tvoří poptávka ze zemí střední a východní Evropy pochopitelně jen zlomek. Ve větší míře se na aktuální situaci podepsaly protiruské sankce zavedené po rozpoutání války na Ukrajině. Rusové, ale i občané z dalších zemí ze Společenství nezávislých států přispěly k výrazné akceleraci realitního trhu v SAE.
Zatímco v západoevropských zemích nebo v USA někteří Rusové o svoje majetky přišli nebo je mají zmrazené, Spojené arabské emiráty zaujaly benevolentnější postoj. Za ten ostatně sklidily kritiku ze strany některých zemí.
Místní Výkonný úřad pro boj proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu k tomu uvádí, že SAE mají zavedený přísný rámec pro boj proti nezákonnému financování a provádění cílených finančních sankcí. Zároveň je ale cílem země poskytnout stabilní podnikatelské prostředí pro investory z celého světa.
Hledat za velkým nárůstem poptávky o nemovitosti v Dubaji jen Rusy, kteří utíkají ze země před dopady sankcí nebo hledají úkryt pro svoje peníze, by ale bylo chybné. „Podle některých žebříčků Rusové sice poskočili o dvě příčky výše, stále jsou ale podle národnosti až pátými největšímu kupci dubajských nemovitostí,“ říká Jan Rejcha.
To ale nic nemění na tom, že celkový zájem je obrovský. „V některých případech se nám stalo, že byl celý projekt vyprodaný dříve, než se vůbec dostal do veřejné nabídky. Stává se, že někteří investoři kupují více jednotek nebo třeba i celé patro,“ dokresluje situaci Jan Rejcha.
Ten očekává velký zájem i o projekt, který Rellox právě uvádí na trha který se nalézá na věhlasné dubajské „palmě“, tedy na Palm Jumeirah. Ikonickém ostrovu ve tvaru stromu, který je proslulý nádhernými písečnými plážemi, špičkovými restauracemi, promenádou skýtající dech beroucí výhledy na Dubaj, ale i dalším bohatým zázemím a službami na té nejvyšší úrovni.
Investice do nemovitostí v Dubaji je zajímavá také z pohledu měnové diverzifikace. Dirham je vázaný na dolar a jedná se tedy o příležitost mít investici v jiné měně než CZK resp. EUR. To v současné době, kdy aktuální situace není pro evropskou měnu příliš příznivá, může být o to zajímavější.
» Nabídka nemovitostí v Dubaji
Foto: autor RastoS/Shutterstock.com, Jag_cz/Shutterstock.com