Proces koupě nemovitosti v Polsku probíhá velice podobně jako u nás. Obvykle nejprve podepisujeme rezervační smlouvu. To se standardně dělá na dálku přes internet a zajišťuje, že vybraná nemovitost na nás bude čekat a že se nezmění platební podmínky.
U nových nemovitostí, které se teprve staví, bude dalším krokem podepsání smlouvy o smlouvě budoucí, tedy tzv. smlouvy developerské (tak se nazývá v Polsku). To je již smlouva podepisovaná na místě u notáře, stejně jako finální kupní smlouva, která se podepisuje po samotném dokončení projektu. Zajímavostí je, že v případě cizinců musí být u podepsání smlouvy u notáře přítomen soudní překladatel. S tím klientům samozřejmě pomáháme.
Poplatky
Podepsání rezervační smlouvy je většinou spojeno s platbou rezervačního poplatku, který se liší dle konkrétní nemovitosti. Tato částka je následně samozřejmě odečtena od dalších plateb v procesu nákupu. Jedná se většinou o sumu od několika tisíc do několika desítek tisíc polských zlotých.
Podepsání smlouvy u notáře je spojeno s náklady, které se dají těžko obecně vyčíslit. Záleží od výše notářských poplatků, ceny nemovitosti, způsobu financování koupě a toho, zda jde o nemovitost novou nebo starší.
Obecně je potřeba počítat s platbou řádově několik tisíc zlotých. U starších nemovitostí se navíc platí ještě Daň z občanskoprávních transakcí ve výši 2 % z ceny nemovitosti.
V ceně nemovitosti bude již započítána DPH ve výši 23 %. Dobrá zpráva je, že u investičních projektů máme možnost žádat o její vrácení, což zásadním způsobem může změnit celý investiční plán.
Zápis do katastru
Po koupi nemovitosti dojde k zapsáni do katastru. Zajímavostí je, že v Polsku se tímto zabývá dedikovaný soud. Samotný zápis zařídí notář, ale třeba se připravit, že celý proces může trvat i několik měsíců.